Odwrotne obciążenie VAT

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i kupujesz telefony komórkowe, laptopy czy tablety, możesz spotkać się z sytuacją, gdy kontrahent wystawia Tobie fakturę, w której nie nalicza podatku VAT – gdyż to Ty musisz go doliczyć i sam odprowadzić podatek. Jest to tzw. odwrotne obciążenie podatkiem VAT. Dowiedz się, kiedy ma zastosowanie.

Zapewne wiesz, że VAT co do zasady obciąża sprzedawcę towaru lub usługi. To on musi naliczyć odpowiednią stawkę podatku VAT, który dolicza do ceny. VAT jest uwzględniony na niemal wszystkich fakturach i paragonach, które otrzymujesz. Odwrotne obciążenie VAT jest wyjątkiem od tej zasady.

Ponieważ jest wyjątkiem, można zastosować go tylko w pewnych sytuacjach:

  • Gdy dotyczy ściśle określonych towarów (w 2015 roku lista została wydłużona i objęła wiele towarów elektronicznych, w tym telefony, tablety i laptopy. Pełna lista znajduje się w załączniku 11 do ustawy o VAT).
  • Gdy łączna wartość sprzedanych towarów w ramach transakcji przekroczy 20.000 zł netto. Przykładowo, jeśli zakupiłeś 10 laptopów o wartości 2100 zł każdy, sprzedawca powinien zastosować na fakturze odwrotne obciążenie.
  • Jeśli dostawy towarów dokonuje podatnik, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT (czyli ze względu na nieprzekroczenie 150 tys. zł obrotu).
  • Jeśli nabywca towarów jest tzw. czynnym podatnikiem VAT (czyli jeśli nie jest zwolniony z zapłaty podatku VAT).
  • Jeśli zakupione towary nie będą wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT.

Jakie są z tego dla Ciebie korzyści, drogi Czytelniku? Bardzo proste. Jeśli we wspomnianym przykładzie zakupiłeś 10 laptopów, nie płacić za nie od razu VAT. W tym wypadku masz dokładnie 4830 zł na inne swoje wydatki, gdyż VAT odprowadzisz potem. Przyznasz chyba, że to ciekawa opcja

A czy są jakieś zagrożenia związane z odwrotnym obciążeniem? Są, i warto je poznać. Ale o tym napiszę innym razem. Obserwuj bloga ?

pozdrawiam serdecznie,
Cezary

2 thoughts on “Odwrotne obciążenie VAT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *