Płatność podzielona w podatku VAT

Rządzący od dłuższego czasu zapowiadają walkę z uszczelnieniem płatności podatku VAT. W związku z tym Ministerstwo Finansów opublikowało w tym tygodniu projekt wprowadzenia podzielności w płatności tego podatku. Co to dokładnie oznacza i jakie wiążą się z tym dla Ciebie konsekwencje?

Schemat podzielonej płatności VAT ma wyglądać następująco:

  • realizujesz na zlecenie kontrahenta jakąś usługę, za którą wystawiasz mu następnie fakturę VAT,
  • Twój kontrahent dokonując jej spłaty decyduje czy ma się to odbyć według schematu podzielonej płatności VAT,
  • jeżeli się na to zdecyduje to przeleje Ci kwotę netto z faktury, a VAT zostanie przekazany na Twój „vatowski rachunek bankowy”,
  • środki zgromadzone na Twoim „vatowskim rachunku bankowym” będziesz mógł wykorzystać jedynie do zapłaty VAT-u na konto vatowskie swojego innego kontrahenta lub do zapłaty należnego podatku do urzędu skarbowego.

Jak widać planowana zmiana w znaczny sposób ograniczyłaby Twoją możliwość do swobodnego dysponowania podatkiem VAT. Nie muszę chyba dodawać, że w praktyce mogłoby to pogorszyć Twoją płynność finansową. Fiskus co prawda zapowiedział, że na Twój uzasadniony wniosek naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł wyrazić zgodę na inne przeznaczenie środków na Twoim „vatowskim rachunku bankowym”. Mam jednak dosyć duże wątpliwości czy i kiedy takie zgody będą w ogóle wydawane.

Projekt zmian zawiera jednak także przysłowiową marchewkę dla Ciebie, która ma Cię zachęcić do stosowania podzielonej płatności. Decydując się na to:

  • nie będziesz ponosił odpowiedzialności za VAT niezapłacony przez kontrahenta,
  • uchronisz się przed sankcjami za błędne rozliczenie,
  • unikniesz wyższych odsetek w przypadku nieprawidłowego rozliczenia podatku naliczonego wynikającego w 95 % z faktur zapłaconych z zastosowaniem tego mechanizmu.

Brzmi optymistycznie ale zastawiasz się pewnie co z nadpłaconym podatkiem VAT? Czy będzie leżał i pachniał na Twoim „vatowskim rachunku bankowym”? O tym szczęśliwie fiskus też pomyślał. Jeśli zawnioskujesz o jego zwrot to otrzymasz go po 25 dniach.

Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze czy i w jakiej ostatecznie formie projekt ten w ogóle wejdzie w życie. Biorąc jednak pod uwagę częstotliwość zmian w przepisach ostatnimi czasy i konieczność uszczelnienia płatności podatku VAT, jest to wielce prawdopodobne.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania związane z tym tematem to możesz je zadać w komentarzu pod tekstem.

Pozdrawiam,

Małgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *