Co z fakturą wystawioną przez wykreślonego z rejestru kontrahenta?

W odpowiedzi na coraz powszechniejszy w UE obowiązek wypłaty kierowcom minimalnej stawki godzinowej część przewoźników zdecydowała się na wykonywanie jedynie transportów krajowych. Tutaj jednak również będą musieli mieć się na baczności. Praktyka pokazuje, że przewoźnicy częściej niż dotychczas będą zmuszeni do weryfikacji swoich kontrahentów.

Od początku roku fiskus w ramach walki z wyłudzeniami podatkowymi wykreślił z rejestru VAT ok. 50 tys. przedsiębiorców. Najgorsze jest to, że o tym fakcie nie poinformował samych zainteresowanych. Część przedsiębiorstw działa więc dalej dokonując transakcji i wystawiając w związku z tym faktury VAT. Fiskus wskazuje jednak, że od faktury wystawionej przez wykreślonego z rejestru przedsiębiorcy nie możemy odliczyć wskazanego w niej VAT-u.

Jeżeli jeden z Twoich kontrahentów został wykreślony z rejestru, a Ty odliczyłeś sobie od wystawionej przez niego faktury należny do zapłaty VAT to istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz musiał go teraz zwrócić. Oczywiście z odsetkami.

Zastanawiasz się pewnie czy można jakoś się przed tym obronić?

Zawsze możesz próbować wykazać, że dochowałeś należytej staranności przy weryfikacji wykreślonego z rejestru kontrahenta, a sama transakcja pomiędzy Wami rzeczywiście miała miejsce.

Nic nie wskazuje na to żeby wykreślanie przedsiębiorców z rejestru VAT w najbliższym czasie się zakończyło. Dlatego warto, abyś przed odliczeniem należnego podatku VAT sprawdzał czy Twój kontrahent nadal widnieje w rejestrze. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to idealne rozwiązanie ale z pewnością przysporzy Ci ono mnie kłopotów niż późniejsze „przepychanie się” w sądzie z fiskusem 🙂

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *