Zwrot VAT z innego kraju UE

Jeśli świadczysz usługi w transporcie międzynarodowym, zapewne nie raz wyłożyłeś ciężkie pieniądze na towary lub usługi w innym kraju Unii Europejskiej, zapłaciłeś tam VAT którego na dodatek nie możesz odliczyć. Możesz jednak wystąpić o jego zwrot.

Prawo podatkowe na szczeblu europejskim to poważny problem. Zauważ, że pomimo różnych dyrektyw i rozporządzeń, wszystkie państwa członkowskie zazdrośnie strzegą swoich pieniędzy. Zawierają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, i tak dalej. Nie możesz swobodnie odprowadzać podatków w innym państwie, musisz się natrudzić i „zoptymalizować”. Nawet z VAT jest problem, o czym chciałbym dziś napisać.

Jeśli spróbujesz wystąpić do naszej skarbówki i zwrot VAT z zagranicznej faktury, czeka Cię niemiłe rozczarowanie. Okaże się, że nie możesz swobodnie odliczyć podatku z takiej faktury, co gorsza – zapłacony w euro. Dla nas, mieszkańców Unii Europejskiej, jest to niewątpliwie krzywdzące. Szczęśliwie, ktoś o nas pomyślał.

Możesz mianowicie wystąpić o zwrot VAT w państwie, w którym go uiściłeś. Choć nie będzie to łatwe, bo musisz spełnić pewne kryteria…

Przede wszystkim – musisz być czynnym płatnikiem VAT, niezwolnionym z niego w Polsce, nie możesz posiadać siedziby w tym państwie, w którym ubiegasz się o zwrot, i oczywiście poniesione wydatki muszą być związane z działalnością gospodarczą.

Katalog towarów i usług podlegających temu zwrotowi też jest szeroki, choć trzeba brać poprawki na prawo podatkowe poszczególnych państw. Ale co do zasady – możesz starać się o zwrot VAT z faktur za paliwo, opłaty parkingowe czy za autostrady, a także za naprawy autka lub części zamienne do niego.

Teoretycznie więc, same korzyści. Przysłowiowy „diabeł” tkwi w szczegółach:

  • Zwrot VAT występujesz za pośrednictwem naszego Urzędu Skarbowego, wypełniając (wyłącznie elektronicznie) deklarację VAT-REF. Jeśli wypełnisz wniosek poprawnie, Urząd Skarbowy przekaże go dalej, do organów podatkowych właściwego państwa.
  • Wniosek o zwrot musisz złożyć do końca września za poprzedni rok podatkowy.
  • Są minimalne kwoty zwrotu. Możesz złożyć go za okres roczny (o ile występujesz o minimum 50 euro) lub za krótszy ale co najmniej 3-miesięczny okres (ale wtedy minimum zwrotu to 400 euro). A więc system jest tak skonstruowany, abyś starał się o zwrot jak najrzadziej.
  • Poniesione koszty trzeba udowodnić fakturami. Rachunki i paragony nie są uznawane we wszystkich państwach.
  • Wniosek o zwrot powinien zostać rozpatrzony w ciągu 4 miesięcy, faktycznie trwa to nawet dłużej.
  • Wniosek o zwrot wcale nie musi zostać rozpatrzony pozytywnie. Możesz się odwołać od decyzji, ale nie wg naszej ordynacji podatkowej J nieznajomość obcych przepisów skutecznie eliminuje większość odwołań.

To wszystko w bardzo wielkim skrócie.

Czy wobec tego całe starania są warte zachodu? Wszystko zależy od kwoty zwrotu. Faktem jest, że nadal niewielu przedsiębiorców z tego korzysta. Ale pamiętaj – są to Twoje pieniądze i warto, abyś się o nie upomniał.

Pozdrawiam serdecznie

Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *